Trilógia Sine Metu

Sine Metu ( Bez strachu) je voľne nadväzujúca trilógia kníh, ktoré spájajú hlavné postavy troch samostatných príbehov. Sú koncipované ako sled udalostí v rôznych letopočtoch a rôznych ročných obdobiach. Bol to autorov zámer zasadiť prvý diel trilógie pod názvom Údolie do ročného obdobia, ktorým je jar, a v historickom letopočte do deväťdesiatych rokov, ktoré boli poznamenané hrubou surovosťou rodiacej sa primitívnej mafie na Slovensku.

Voľne pokračujúci druhý diel, pod názvom Štít/Sen je už situovaný do obdobia leta a dej sa odohráva na začiatku milénia. Hrubú mafiu nahradili sofistikovanejší zločinci. Napokon, posledný diel voľnej trilógie má názov Rozprávkar a pokiaľ ide o ročné obdobie, odohráva sa na prelome jesene a zimy. V slede dejín je zasadený do druhého desaťročia milénia. Mafia sa už dostala do vládnych kruhov a zločin sa stal súčasťou spoločnosti pod ochranou zákona.

Hoci postavy, ktoré všetky tri príbehy spájajú sú vymyslené, boli inšpirované skutočnými osobami – novinár Niko, jeho priateľ Sven, psychológ, ktorý má v románoch prezývku Profesor a dokonca aj bizarný burzový maklér Robo, ktorý robí svoje miliónové obchody z klimatizovanej pivnice sú v reálnom živote skutoční, hoci, samozrejme, žijú svoje vlastné životy. Rovnako tak deje, ktoré sú základom všetkých troch príbehov vychádzajú zo skutočných udalostí, ktoré sa naozaj stali – od neuveriteľných zločinov v najstaršom pútnickom mieste, v Marianke (román Údolie), cez boj o médiá a horolezeckú tragédiu v Tatrách a v Himalájach ( Román Štít/Sen), až po študentské demonštrácie, zlovôľu vládnej moci, ktorá viedla k pádu vlády v románe Rozprávkar. Zaujímavosťou je, že dej popisovaný v knihe Rozprávkar v čase vydania diela ( November 2017) ešte nebol aktuálny – neboli žiadne demonštrácie a vláda sa neotriasla v základoch, napriek tomu presne predpovedal spoločenský vývoj, ktorý štvrť roka po vyjdení knihy viedol k najmohutnejším spoločenským otrasom na Slovensku po revolúcii v roku 1989. Autor sa dokonca dostal v konšpiračných kruhoch do podozrenia, že o odstúpení vlády vedel a kniha ho predpovedala zámerne. Je to, samozrejme, len výmysel konšpirátorov, ktorí nedokázali pochopiť autorov cit pre vnímanie spoločenských súvislostí a schopnosť odhadnúť k čomu povedú udalosti.

Jedinou, skutočne vymyslenou postavou celej trilógie (objavuje sa však až v druhej časti Štít/Sen ) je postava mladého dievčaťa Tina. Možno práve preto je to podľa autorových slov jeho najobľúbenejšia postava a podľa reakcií množstva čitateľov sa Tina stala svojou rozhodnosťou a zmyslom pre boj a spravodlivosť miláčikom tisícov.

Zaujímavý je aj vznik názvu trilógie – Sine Metu.

Sám autor sa preň rozhodol keď nechal prvú knihu (Údolie) prečítať na posúdenie svojmu najbližšiemu priateľovi. Ten sa v prvej reakcii opýtal : „A nebojíš sa písať o takých veciach? Mnoho zlých ľudí by sa ti mohlo chcieť pomstiť!“ Vtedy mu odpovedal : “ Nie nebojím sa, musíme sa zbaviť toho strachu hovoriť o zločinoch otvorene!“ A aby svoje odhodlanie podčiarkol, dal názov celej trilógii Sine Metu, podľa latinského Bez strachu.

Trilógia Sine Metu je súčasne priekopníkom pri vzniku osobitného žánru kriminálnych trilerov v prostredí strednej Európy, s dôrazom na slovanské reálie. Preto ako paralela so Severským krimi, ktoré má medzinárodne zaužívaný názov Nordic Noir, dostal tento žáner pomenovanie Slavic Noir. Slovanské krimi, resp. Slovanské temno v literatúre. D.Budzak je zakladateľom tohoto žánru.